***.لاله های سرخ انقلاب.***
***اللهم احفظ قائدنا امام خامنه ای ( مد ظله )***
گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من
جایگاه شهادت در اسلام

حیات مادی انسان از لحظه‌ای آغاز می‌شود که در تاریک‌خانه (رحم) به صورت سلولی پدید می‌آید و پس از طی مراحلی دیده به جهان می‌گشاید، و با پشت سر نهادن نشیب و فرازهایی از کودکی، نوجوانی، سالمندی، سنگ اجل شیشه عمر او را شکسته و پرونده حیات او بسته می‌شود. و اگر دارای فامیل و بستگان باشد چند روزی نام و خاطره او بر سر زبان‌ها محفوظ مانده و سرانجام به کلی فراموش می‌شود. این قانون آفرینش است در مورد انسان‌های عادی و معمولی . در این میان شخصیت‌های الهی، شهیدان راه حق که حماسه‌آفرینان تاریخ می‌باشند از این قاعده مستثنی بوده و پایان زندگی مادی آنان سرآغاز فصل نوینی از زندگی معنوی آنان محسوب می‌شود و اگر مرگ و سپری گشتن روزگار پرونده حیات مادی آنان را مختومه می‌سازد، در برابر آن دریچه‌ای از حیات دیگر به روی آنان می‌گشاید، و حیاتی در دل مرگ نصیب آنان می‌شود و مصداق روشن این شعر می‌شود:

 

پایان زندگی هر کس به مرگ اوست
جز مرد حق، که مرگ وی آغاز دفترست

ادامه مطلب

 

مکاتب مادی در جهان بینی‌های خود، مشکل پیدایش انسان را در این کره خاکی و فلسفه و حیات و مرگ او را نگشوده و در برابر سه پرسش دیرینه بشر انگشت حیرت به دندان گرفته و لب فرو بسته‌اند، این سه پرسش دیرینه عبارتند از:

1-.از کجا آمده‌ام؟

2-. برای چه آمده‌ام؟

3-. به کجا خواهم رفت؟

در حالی که در جهان‌بینی الهی پاسخ هر سه سوال روشن است و قرآن مجید به تمامی این پرسش‌ها با جمله‌های

*«انا الله و انا الیه راجعون»: ما از آن خدا هستیم و به سوی او باز می‌گردیم. (بقره، 156)

*«افحسبتم انما خلقناکم عبثا و انکم الینا لا ترجعون»: آیا می‌پندارید که شما را بی‌جهت آفریدیم و شما به سوی ما باز نمی‌گردید. (مومنون، 115)

*«الذی خلق الموت و الحیوه لیبلوکم ایکم احسن عملا»: خدایی که مرگ و زندگانی را آفرید تا بیازماید کدامیک از شما نیکوکارترین هستید. (الملک، 2)

حیات انسانی به طور مطلق، و حیات شهیدان راه حق، به حکم دلائل فلسفی و تصریح قرآن پس از مرگ امتداد و گسترش دارد و مرگ معبر و گذرگاهی بیش نیست که انسان را از سرایی به سرایی، از خانه‌ای به خانه‌ی دیگر منتقل می‌سازد تو گویی مرگ دروازه ابدیت است و پاسدار این دروازه «قابض الارواح» عزرائیل می‌باشد. اگر مرگ دروازه ابدیت است، و مرگ تن، به معنی مرگ روان نیست، شهید در این میان از ویژگی خاصی برخوردار است که بیان می‌شود:

1- شهید دارای حیات اجتماعی است. او در قلوب و اذهان، جایگاه بس پرارزشی دارد. اگر او سطور تاریخ امتی را با خون پاک خود نوشته است، تاریخ بشریت نیز یادآورنده‌ی اوست و راه وی را گرامی می‌دارد، تا آنجا که مهر و مودت، نام و نشان، جوشش و خروش، ایثار و فداکاری او در سینه‌ها و قلوب موج می‌زند و نام او به عنوان انسان ابدی بر تارک اعصار نوشته می‌شود.

2- شهید دارای حیات معنوی و حقیقی است و خصوصیات حقیقی او را قرآن ضمن سه آیه بیان کرده است. آنجا که می‌فرماید:

 *«و لا تحسبن الذین قتلوا فی سبیل‌الله امواتا بل احیاء عند ربهم یرزقون»: آنان که در راه خدا کشته می‌شوند مردگان می‌پندارید آنان زندگانند و نزد خدای خویش روزی می‌خورند. (ال عمران، 169)

*«فرحین بما اتاهم‌الله من فضله و یستبشرون بالذین لم یلحقوا بهم من خلقهم الا خوف علیهم و لا هم یحزنون»: آنان با آنچه که خدا به آنها از کرم خویش عطا فرموده خوش‌دلند و به کسانی که هنوز به آنان نپیوسته‌اند مژده می‌دهند و می‌گویند ترس و غمی بر آنان نیست. (آل عمران، 170)

این آیات نکات ذیل را یادآور می‌شود:

1- حیات شهید پس از مرگ یک حیات واقعی است و این حیات فردی از شهید، غیر از حیات اجتماعی اوست و به این حقیقت با جمله «احیاء» تصریح شده است.

2- این حیات توام با رزق و روزی است چنانکه می‌فرمایند: «عند ربهم یرزقون»

3- این حیات با فرح و شادی همراه است چنانکه می‌فرمایند: «فرحین بما انا هم الله من فضله»

4- ارتباط شهید با جهان ماده قطع نمی‌شود و از آنچه در این جهان می‌گذرد آگاه است حتی از وضع آنهایی که هنوز در معرکه جنگ می‌رزمند نیز مطلع می‌باشد و به آنان پیام می‌فرستند و می‌گویند که ترس و غمی بر آنان نیست.

تعارضی از واژه شهید و شهادت: شهید از ماده شهود در شهادت است. شهید هم به معنای حضور است و هم به معنی علم و یقین است و هم به معنی معاینه و مشاهده است. اگر ما بخواهیم تمام رویدادهای بزرگی که در تاریخ زندگی به وجود آمده و در صفحات تاریخ صحبت شده مشخص کنیم و آنها را ارزیابی کنیم هیچ‌کدام از آنها ارزشمند‌تر و با اهمیت‌تر از مساله شهادت نیست. شهادت تنها یک مساله از خودگذشتگی و فداکاری نیست؛ بلکه شهادت عبارت است از خود گذشتگی و فداکاری توام با پیدا کردن و زنده نمودن تمام افراد انسان‌ها از حالت خفتگی و بی‌توجهی. بنابراین شهید به واسطه‌ی شهادتش، خون در رگ افراد مرده و خفته‌ی اجتماع تزریق می‌کند و آنها را زنده و بیدار می‌سازد.

افسانه بیرانوند

منبع:فرهنگ ایثار

نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
چهارشنبه 11 اردیبهشت 1392
یکشنبه 17 فروردین 1393 10:21 ق.ظ
بسم الله الرحمن الرحیم
اللهم عجل لولیک الفرج

...السلام علیک یا صاحب الزمان...
پنجشنبه 14 آذر 1392 08:11 ب.ظ
داود رقّی می گوید: من محضر امام صادق علیه السلام مشرف بودم. حضرت آب طلب کردند و همین که آب را نوشیدند؛ دیدم امام منقلب شد و حالت گریه پیدا کرد و دوچشم مبارکش پر از اشک شد...
سه شنبه 29 مرداد 1392 06:39 ب.ظ
باران رحمت خدا همیشه می بارد...
تقصیر ماست كه كاسه هایمان را برعكس گرفته ایم !!!


ـــــــ۞۞۞___۞۞۞
__۞____۞_۞____۞
__۞______۞_____۞
___۞___یا زهرا ___۞
_____۞_______۞
_______۞___۞
__________۞

به منم سر بزن
چهارشنبه 19 تیر 1392 02:12 ق.ظ
ماهی سرشار از برکت و رحمت و عبادت های پذیرفته شده برایتان آرزومندم

وقتی سر سفره افطار نشستی
دستهای خالیت را با خلوص و بی آلایش بالا ببر
و چند دقیقه ای نگهدار تا بقیه هم بتونند یه چیزی بخورند!
دوشنبه 17 تیر 1392 11:57 ق.ظ
سلام وب خوبی دارین.من وبمو تازه ساختم خوشحال میشم یه سر بهم بزنید و با نظراتتون خوشحالم کنید.
سه شنبه 24 اردیبهشت 1392 11:31 ق.ظ
با سلام
موفق باشید
چهارشنبه 18 اردیبهشت 1392 07:56 ق.ظ
سلام
ممنون که به ما سر زدین

بسیار مفید و عالی ...

موفق باشید ان شا الله ... التماس دعای شهادت ...
یاعلی
جمعه 13 اردیبهشت 1392 11:31 ق.ظ
✓گــفتہ اند: "◥محبتــ ◣ امآم زمـآن ڪــیمیآئی استــ ڪـہ مس وجود رآ طلآ مـے ڪند .


ا ڪسیر اعظم است ڪـہ آتش بـہ جآن آدم مـے اندآزد."


راست گــفتہ اند ! دگرگونتـــ مے سآزد ، زیر و رویت مے ڪند ؛ حتے بدے هایت به خوبے ها تبدیل مے شود .فــدآے اشــڪ هایتـ☂ــ ڪـہ بر اثر گنآهـآטּ 【مـטּ 】 مـے ریز ے ببـــخش { منتظــ ر} بــے لیاقتــتــ رآ...◄◄◄آهآے قاصـ☀ــدڪ ؛ قصہ ے ایـטּ همہ انتظآر رآ بہ ڪجآ مے بری؟
چهارشنبه 11 اردیبهشت 1392 01:49 ب.ظ
سلام خوبی؟
امتیازی که به وبلاگت میدم بیسته
خیلی عالی بود
خوشحالم که وبلاگت رو پیدا کردم
به منم سر بزن
پیشنهاد می کنم وبلاگت رو توی این سایت هم ثبت کنی و بازدید کننده های بیشتری رو به وبلاگت جذب کنی.

موفق باشی
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.
پیوند روزانه
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
امکانات جانبی
لوگو دوستان

دل رهبر

محبان حضرت مهدی (عج)


یاعلی مدد

لاله های سرخ انقلاب

به سایت ما خوش آمدید
کلیه حقوق این وبلاگ برای ***.لاله های سرخ انقلاب.*** محفوظ است
The title of your home page You could put your verification ID in a comment Or, in its own meta tag Or, as one of your keywords < Your content is here. The verification ID will NOT be detected if you put it here. The title of your home page You could put your verification ID in a comment Or, in its own meta tag Or, as one of your keywords Your content is here. The verification ID will NOT be detected if you put it here.

لاله های سرخ انقلاب

وبلاگ-کد لوگو و بنر
Verify my ID
ساخت وبلاگ در میهن بلاگ

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | اخبار کامپیوتر، فناوری اطلاعات و سلامتی مجله علم و فن | ساخت وبلاگ صوتی صدالاگ | سوال و جواب و پاسخ | رسانه فروردین، تبلیغات اینترنتی، رپرتاژ، بنر، سئو